Wybór odpowiednich liter na tablice nagrobka nie jest prostym zadaniem. Należy wybrać nie tylko krój czcionki, ale także jej wielkość, oraz sposób wykonania. Dodatkowo czcionka powinna dobrze komponować się z fasonem i wyglądem nagrobka. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym czynnikom, na które należy zwrócić uwagę.
Czy warto wybrać grawerowanie liter w płycie nagrobka?
Obecnie najczęściej wybieraną metodą jest grawerowanie liter w płycie nagrobka. Dzisiaj do ich wykonania zwykle wykorzystuje się piaskarkę. Za jej pomocą tworzy się płytkie żłobienia w kształcie liter. W tej technice używa się nowoczesnych urządzeń, które działają automatycznie. Dzięki temu metoda ta pozwala zastosować niemal dowolną czcionkę oraz zdobienia. Kolejną zaletą piaskowania jest stosunkowo niska cena, przy zachowaniu estetycznego wyglądu i precyzyjnego wykonania.
Po piaskowaniu, najczęściej na litery nanosi się farbę. Możliwe jest także wykonanie pozłacanych liter, których trwałość jest większa niż tych malowanych farbą. Pozłacanie świetnie komponuje się z ciemnymi granitami, tworząc bardzo elegancki i ponadczasowy wygląd.
Co warto wiedzieć o literach z metalu i innych materiałów?
Alternatywą dla piaskowania są litery metalowe. Najczęściej wykonuje się je ze stali nierdzewnej, jednak można wykorzystać także inne materiały m.in. brąz. Wybierając surowiec, warto zapoznać się z jego właściwościami i tym jak znosi upływ czasu. W przypadku wybrania tej formy umieszczenia napisów na nagrobku trzeba się liczyć z większym kosztem niż w przypadku piaskowania. Każda litera musi zostać umieszczona pojedynczo na płycie nagrobka. Żeby całość prezentowała się estetycznie, musi zostać wykonana bardzo precyzyjnie. Ponadto litery metalowe są narażone na kradzież przez złodziei, którzy nie szanują miejsca spoczynku zmarłych. W tej sytuacji konieczny jest ponowny montaż liter, co generuje dodatkowe koszty.
Wielkość, krój i kolor czcionki — o czym pamiętać?
Duże znaczenie mają także kwestie wizualne związane z krojem czcionki, jej wielkością oraz kolorem. Jeśli chodzi o kolor, to najczęściej wybiera się kontrastujący z kamieniem. W przypadku ciemnych granitów jest to srebrny, biały lub złoty. Natomiast jeśli płyta nagrobku jest jasna, to stosuje się zwykle czarny kolor. Krój i wielkość czcionki to kwestie w dużej mierze indywidualne. Jednak dobrze, żeby komponowały się z wyglądem nagrobka. Jeśli pojawią się kłopoty z podjęciem decyzji, to warto skorzystać z porady firmy, która zajmuje się takimi pracami. Osoby tam pracujące mają duże doświadczenie i wiedzą, jakie połączenia prezentują się dobrze.